Muxitdin Kori Yokubov

Xonanda (bariton), teatr arbobi, oʻzbek musiqali teatrining asoschilaridan biri.Turkistonning birinchi xalq xonandasi.OʻzSSR xalq artisti (1936).GITISning vokal boʻlimini tugatgan (1922—24).Teatr ijodini boshlagan. Fargʻona xalq cholgʻu asboblari orkestri (1919) tashkil etilishi bilan bogʻliq faoliyat (1919) H. Hamza bilan birga 1918 yilda “Musulmon yoshlari dramatik truppasi”da qatnashgan. 1918-21 yillarda u frontlarda qatnashdi. 1925 yilda Parij va Berlinda boʻlib oʻtgan Butunjahon koʻrgazmasida oʻzbek xalq qoʻshiqlarini ijro etgan. “Siyosiy truppa” spektakllarida H.Hamza dramatik aktyor sifatida ishtirok etdi. 1926 yilda u keyinchalik oʻzbek musiqali teatrining oʻzagiga aylangan kontsert-etnografik ansamblni tashkil qildi. Toshkent, Andijon, Qoʻqon shaharlarida musiqali teatrlar tashkil etishda qatnashgan. Oʻzbek musiqali teatrining asoschisi va badiiy rahbari (1926), (1929—39), (46—50) rejissyor, (1932)dan Oʻzbekiston filarmoniyasining badiiy rahbari. Oʻzbek opera va balet teatri solisti (1939—47).Ijro etgan rollar orasida: Sultonbek (“Arshin mal-alan” U.Hojibekov), Xosrav (“Farhod va Shirin”, Uspenskiy va Mushel), Naufal (“Layli”). va Majnun”, R. Glier va T. Sodiqov, Ulug‘bek (“Ulug‘bek” A. Kozlovskiy), Mahmud Tarabi (“Mahmud Tarabi” O. Chishko), Er Targ‘in (“E. Brusilovskiy “Er Targ‘in”), General-gubernator («Bo’ron» M. Ashrafi , S. Vasilenko). “Mehnat Qizil Bayroq” ordeni va medallar bilan mukofotlangan.M.Qori-Yoqubov nomi Oʻzbekiston Davlat filarmoniyasiga berilgan.Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2000-yildagi farmoni bilan. Muxitdin Qori-Yoqubov “Buyuk xizmatlari uchun” ordeni bilan taqdirlandi, Xalq qo‘shiqlari va raqs akademiyasi hamda Toshkent shahridagi ko‘chaga uning nomi berildi. Dafn qilingan joyi: Chig‘atoy memorial qabristoni.